sk

TOP 10 technológií budúcnosti, ktoré sa pravdepodobne čoskoro stanú súčasťou našich životov.

10 technologii buducnosti


1. Komerčné lety do vesmíru

Vesmírna turistika bola ešte donedávna čisté sci-fi. No dnes už majú komerčné lety do vesmíru celkom reálne kontúry a súkromné spoločnosti už majú za sebou aj úspešné skúšobné lety. Komerčnými letmi do vesmíru sa intenzívne zaoberajú spoločnosti Blue Origin, ktorej zakladateľom je Jeff Bezos a Space X na čele s Elonom Muskom. Za míľnik vesmírnej turistiky sa však považuje let raketoplánu VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic, ktorý dosiahol hranicu vesmíru a bezpečne sa vrátil na Zem v júli tohto roka. Na palube samozrejme nechýbal zakladateľ spoločnosti Richard Branson.

Čoskoro sa tak môže stať, že na letnú dovolenku nepôjdete na Slovensko, ani nepoletíte na Bali, ale na Mars či na Mesiac. Za výlet do vesmíru sa zatiaľ platia státisíce až milióny dolárov. Skôr či neskôr by sa však mali ceny dostať aj na „prijateľnejšiu“ úroveň, čím sa stane tento druh turistiky prístupnejší pre viacerých odvážlivcov.

2. Liečba rakoviny pomocou nanotechnológií

Rakovina a jej rôzne formy patria medzi populačné ochorenia 21. storočia. Ide o nádorové ochorenia vyznačujúce sa abnormálnym bujnením buniek, ktoré sa trvalo a nekoordinovane delia. Takéto bunky mutujú a šíria sa do ďalších tkanív v ľudskom tele, do lymfatického systému, do krvi či do orgánov.

Závažnosť ochorenia a náročnosť jeho vyliečenia sú v pozornosti lekárov a vedcov už nie jeden rok. Svetoví vedci (napríklad z biotechnologickej spoločnosti EnGenelC v Sydney či z Ústavu Niels Bohr) prichádzajú s myšlienkou liečenia rakovinových ochorení nanotechnológiami zabezpečujúcimi cielený transport liečiva, ako aj použitím laseru. Liečivo bude aplikované nanočasticami priamo k rakovinovým bunkám, kde sa následne uvoľní a začne proces liečenia. Pacient bude vyvarovaný pôsobeniu chemoterapie či ožarovaniu, ktoré zasahujú nielen rakovinové bunky, ale aj zdravé bunky, a tak sa bude môcť vyhnúť ich vedľajším účinkom.

3. Doručenie poštových balíkov pomocou dronov

Predstavte si, že na odoslanie vianočného darčeka alebo iného balíka už nebudete musieť ísť na poštu a ani využiť služby kuriérskych spoločností. Jednoducho by vám ho vyzdvihol autonómny dron a doručil osobe, ktorej je určený. Vám by na to stačil iba občiansky preukaz, kód z balíčka a krátky pohľad do kamery. Zásielka sa pripevní na dron, ktorého let je neustále pod drobnohľadom dispečerov sledujúcich jeho trasu. Po pristátí kontaktujú prijímateľa, ktorý si môže balíček zobrať.

dron

Aj toto je realita, ktorú predstavila logistická spoločnosť DHL v spojení s výrobcom dronov značky EHANG ako DLH Parcelcopter. Podobné scenáre majú v pláne aj ďalšie spoločnosti, napríklad USP s ich UPS Flight Forward a Amazon s Amazon Prime Air. Ďalšími spoločnosťami, ktoré sa idú uberať podobnou cestou sú napríklad Zipline a Boeing. Prepravu malej zásielky o vzdialenosti 25 km testoval aj nemecký startup Wingcopter.

4. Platba mikročipom implantovaným v ruke

Počuli ste o špeciálnych čipoch implantovaných pod kožu, ktoré dokážu nahradiť platobnú kartu či dokonca kľúče? RFID a NFC implantáty sú dostupné na trhu už od roku 2013, no s podkožným čipovaním sa hromadne začalo iba pred 3 rokmi. Podkožný čip nahrádza ľuďom platobné karty, kľúče od práce, ale aj lístky na vlak či koncert. Táto technologická vecička je pritom veľká asi ako zrnko ryže a implantuje sa pomocou striekačky pod kožu ruky medzi palec a ukazovák. Človek potom jednoducho zaplatí tak, že rukou prejde cez špeciálnu čítačku, ktorá načíta RFID technológiu v čipe.

Na výrobu týchto čipov sa špecializuje napríklad spoločnosť ARNAL Graafstra alebo poľsko-britský startup Walletmor. Hoci jedna skupina ľudí je z tejto modernej vychytávky nadšená, prirodzene sa nájde aj zopár odporcov. Tým sa nepáči, že čipy môžu byť zneužité na biohackerstvo a neoprávnené získanie platobných údajov. Samotnému človeku však nebezpečenstvo nehrozí, čipy nie sú napojené na žiadnu časť tela.

5. Autonómne elektromobily

Elektromobily a hybridné vozidlá sú realitou už niekoľko rokov. Autonómne elektromobily však ešte celkom bežnou súčasťou nášho života nie sú, a tak si zatiaľ musíme cestu poctivo odšoférovať sami. Autonómne elektromobily sledujú a vyhodnocujú situáciu na ceste a jej okolí, a to bez zásahu šoféra. Bez rizika, ktoré ľudský faktor predstavuje, by sa mala zvýšiť bezpečnosť aj plynulosť premávky. Okrem toho sa očakáva aj zníženie nákladov na prevádzku vozidla.

Na druhej strane treba povedať, že momentálne je témou hlavne bezpečnosť technológie a riziko jej zneužitia. V súvislosti s autonómnymi vozidlami sa zrejme najviac skloňuje Tesla. Najnovší systém Tesla testovala tento rok v júni a z aktualizácie sa tak čoskoro budú tešiť aj majitelia týchto vozidiel. Svoj autonómny automobil predstavila aj automobilka NIO, a týmto smerom sa uberajú aj ďalšie automobilky, ako Toyota či Volkswagen.

6. Virtuálna realita v bežnom živote seniorov

Virtuálna realita je počítačovo vytvorené prostredie simulujúce skutočnosť. Využíva sa na vytváranie vizuálneho zážitku, a to buď na obrazovke počítača alebo prostredníctvom špeciálnych stereoskopických zariadení, akými sú najčastejšie okuliare.

vr seniori

Čoraz viac sa virtuálna realita stáva bežnou súčasťou života mladých ľudí. Pražský Národný ústav duševného zdravia spolu s firmou 3DSense prišli s myšlienkou zaradiť virtuálnu realitu aj do života seniorov trpiacich prejavmi Alzheimerovej choroby. Cieľom využitia tejto technológie je stimulácia kognitívnych funkcií a pamäti, ako aj skvalitnenie sociálnych interakcií v ich bežnom živote. Dôležitú úlohu zohráva aj pri imobilných senioroch, ktorým je aspoň takto umožnené zažiť prechádzku v prírode či cestovanie.

7. Aerotaxi namiesto dopravy

Privátne lety Aerotaxi sa dajú objednať aj dnes, vďaka čomu môže byť vaša cesta na dovolenku či pracovnú cestu rýchlejšia a pohodlnejšia. Viete si však prestaviť, že by ste si v rámci mesta objednali namiesto klasického taxíka autonómne aerotaxi? O lietajúcich „autách“ sa hovorí už dlho a dokonca sú prvé modely práve testované.

Spoločnosť Kitty Hawk sa rozhodla posunúť „obyčajné“ aerotaxi na ešte vyššiu úroveň. Prichádza tak s riešením autonómneho osobného lietadla na krátky dolet, ktoré je testované u našich protinožcov na Novom Zélande. Toto letecké taxi sa volá Cora a lieta úplne samo na elektrický pohon s doletom cca 100 km.

8. Tvárová biometria a DeepFake

Tvár každého z nás má zopár bodov, ktoré sú unikátne. Ide napríklad o vzdialenosť očí, lícnych kostí a hrúbku pier. Tvárová biometria využíva presne tieto špecifické body, aby dokázala identifikovať konkrétneho človeka s maximálnou presnosťou. Tvárová biometria sa taktiež v poslednom období stala súčasťou našich každodenných životov – vďaka nej odomykáme svoj mobil, platíme v banke, identifikujeme sa na letisku a dokonca aj vstupujeme na niektoré hokejové štadióny.

Negatívnou stránkou skenovania tváre sa stáva DeepFake. DeepFake je produkt umelej inteligencie, ktorý dokáže skopírovať mimiku a spôsob reči konkrétneho človeka a následne tento obraz vygenerovať v podobe modifikovaného videa. Momentálne DeepFake slúži iba akási forma zábavy, avšak v budúcnosti sa môže stať kybernetickou hrozbou, ktorá bude slúžiť na šírenie falošných správ a dezinformácií.

9. Humanoidný robot, ktorý vám prinesie nákup

Spoločnosť Tesla v súčasnosti pracuje na vývoji humanoidného robota, ktorý by mal uzrieť svetlo nášho rýchlo sa vyvíjajúceho technologického sveta už budúci rok. Tesla je jedným zo svetových gigantov v oblasti robotiky, a preto sa nechce upínať iba na výrobu autonómnych áut. Rozhodla sa ísť ešte hlbšie a chce ľudí odbremeniť od opakujúcich sa rutinných prác, ktoré môžu byť nudné alebo dokonca aj nebezpečné.

tesla bot

Pôjde o pomocníka, ktorý bude napríklad vedieť ísť do obchodu a nakúpiť nadiktované potraviny, alebo pripevní skrutku na auto. Vďaka nainštalovanému čipu, ktorý majú aj autonómne vozidlá spoločnosti Tesla, a 8 kamerám by orientácia v priestore mala byť preň hračkou. Hoci tento Tesla Bot zatiaľ nemá svoje oficiálne meno, mal by byť 173 cm vysoký, vážiť 57 kg a oblečený do priliehavej bielej kombinézy s čiernou uzavretou helmou. Povahou by mal byť priateľský a pohybovať by sa mal rýchlosťou 8 km/h takže, ako počas konferencie zavtipkoval Elon Musk, mu v prípade potreby ľahko utečiete. Na to, či Musk dodrží svoj sľub a hlavne termín realizácie si však budeme musieť ešte rok počkať.

10.Kryptomeny a DeFi (decentralizované financie)

Rozvoj kryptomien a narastajúci počet projektov DeFi (decentralizované financie) by mohol priniesť funkčnú alternatívu k súčasnému menovému systému využívajúcemu Fiat Money (nekryté peniaze s núteným obehom zo zákona). DeFi sú v jednoduchej definícii systémom, ktorý zastrešuje rôzne finančné aplikácie dostupné na verejnej (transparentnej) decentralizovanej blockchainovej sieti. Hlavnou myšlienkou decentralizovaných financií je zefektívniť a demokratizovať svetový centralizovaný finančný systém, na ktorý sme zvyknutí. Jedným z hlavných stavebných blokov DeFi sú smart kontrakty (inteligentné zmluvy). Umožňujú subjektom automaticky vykonávať transakcie za vopred stanovených podmienok bez potreby tretej strany – banky či iného finančného subjektu.

DeFi projekty ponúkajú mnoho zaujímavých produktov – stablecoiny kopírujúce hodnotu dolára, landing platformy (pôžičky a úročenie kryptomien) či decentralizované výmenné burzy. Všetky tieto platformy sú plne decentralizované, čo v praxi znamená, že v strede obchodov nestojí žiadna tretia strana, ktorá by vytvárala vysoké transakčné poplatky či spomaľovala transakciu. Všetky platby sú vykonávané instantne, na základe rýchlosti siete danej kryptomeny. Len pre zaujímavosť, vo všetkých DeFi projektoch je aktuálne uzamknutých takmer 75 miliárd dolárov.

Napriek nespornému počtu výhod a obrovskému potenciálu so sebou DeFi prináša aj niekoľko rizík. Pozor si treba dať na zraniteľnosť a chybovosť niektorých smart kontraktov či dôveryhodnosť ich vývojárov. Zabúdať netreba ani na regulátorov a centrálne banky, ktoré bezpochyby nenechajú DeFi ovládnuť globálne financie bez boja.

Záver

Na využívanie ktorej technológie sa už neviete dočkať? A ktoré technologické trendy si, naopak, v realite nedokážete predstaviť? Nezabudnite sa s nami podeliť o vaše dojmy v komentároch.

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia