sk

Ako sa (ne)nechať okradnúť počas letnej dovolenky?

Nič nedokáže znepríjemniť letnú dovolenku tak, ako ukradnutá peňaženka, osobné doklady alebo mobil. Najväčšie riziko krádeže na vás striehne v európskych metropolách akými sú Barcelona, Paríž, Madrid, Praha, Amsterdam a Rím. Návštevníci týchto miest nahlásia denne v priemere až 300 prípadov odcudzenia majetku. Vreckári sa zamerievajú prevažne na masu turistov obdivujúich hlavné turistické atrakcie, pláže, metrá a tie priestory, pri ktorých zneužívajú veľké tlačenice a nepozornosť. Často pracujú v organizovaných skupinách a väčšina z nich svoje vreckárske umenie povýšila na profesionálnu úroveň. Eiffelovu vežu museli dokonca pred pár rokmi pre štrajk zamestnancov na deň uzavrieť. Miestni pracovníci žiadali úrady o vyriešenie kritickej situácie so zlodejmi, ktorí tu pravidelne okrádajú turistov.

Barcelona je neslávne známa aj ako hlavné mesto vreckárov. Každý hodinu je tu nahlásených približne 15 krádeží.

Platobnú kartu nepúšťajte z rúk

Nielen v zahraničí treba zvýšiť pozornosť aj pri používaní platobnej karty. Tá totiž obsahuje všetky potrebné údaje a informácie pre vykonanie platobnej operácie. Často sa stáva, že pri platení odovzáme kartu do rúk predajcu a strácame s ňou vizuálny kontakt. Môže sa tak stať napríklad v reštaurácii, keď si čašník odnesie vašu platobnú kartu k termínálu. Stačí jedna rýchla fotka telefónom a údaje z vašej karty sú ukradnuté. Preto by sme ju za žiadnych okolností nemali púšťať z rúk. Pre zníženie rizika zneužitia je odporúčané odstrániť zo zadnej strany kreditnej karty tzv. CVV (Card Verification Value) kód. Bez znalosti tohto špecifického kódu nebude páchateľovi umožnené vykonať väčšie prevody peňazí. Moderní zločinci vedia byť vyzbrojení aj technologickými zariadeniami s podporou čítania kariet RFID (Radio Frequency IDentification), fungujúcej na frekvencii 13,56 MHz. Vaše osobné údaje si tak vedia stiahnuť obyčajným priložením čítačky na vzdialenosť niekoľko centimetrov. Preto by ste mali na uchovávanie svojich dokladov a platobných kariet používať výhradne peňaženku s RFID blokáciou, ktorá je v dnešnej dobe štandardom.

Ako platiť bezpečne a jednoducho?

Najbezpečnejší spôsob bezkontaktných platieb sa v súčasnosti stávajú Google a Apple pay, ktoré využívajú technológiu NFC (Near Field Communication). Tá nielenže bezdrótovo komunikuje s platobnými terminálmi, ale zabezpečuje i šifrovanie vašich údajov. Tieto aplikácie pri platbe vyžadujú overenie biometriou (identifikácia tváre alebo odtlačku prsta) alebo klasickým PIN kódom, takže ani pri prípadnej krádeži telefónu by nemalo prísť k zneužitiu. Ďalším aspektom prečo túto službu využívať je rýchlosť a pohodlnosť - v prípade synchronizácie so smart hodinkami, nemusíte telefón ani vyberať z vrecka.

Naďalej však platí, že najlepšiou prevenciou voči krádeži je zostať ostražitý. Vyhýbať sa veľkým skupinám, tlačeniciam v mestskej hromadnej doprave a chrániť si osobné veci. Hoci to znie ako úplná samozrejmosť, môže to byť ťažšie ako sa na prvý pohľad zdá. Viac o ľudskej pozornosti sa môžete dozvedieť z TED prednášky profesionálneho vreckára Apolla Robbinsa, ktorý vám predvedie, ako prísť o peniaze bez toho, aby ste si čohokoľvek všimli.

Ak vás téma zaujala a chcete sa dozvedieť viac o trendoch a víziach v oblasti informačnej bezpečnosti, príďte sa pozrieť 06. novembra na konferenciu Judgment Day. Viac o tejto akcii sa dozviete na stránke www.judgmentday.sk.


Zdroj: aktuality | touchit | pcrevue

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia